МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Свет
Политичарот од Италија кој го крена гласот против вакцините во болница со сипаници

Политичарот од Италија кој го крена гласот против вакцините во болница со сипаници

четврток, 21 март 2019, 12:22ч.   |   Z.H.

 Италијанскиот политичар Масимилијано Федрига, член на партијата Северна лига кој силно се противеше на задолжителната вакцинација против 12. болести, доби сипаници и заврши во болница.

 
- „Добар сум, дома сум и се опоравувам. Ви благодарам на сите“, напиша 38-годишниот Федрига на социјалните мрежи откако е пуштен од болница каде лежел со денови.
 
Политичарот од Италија силно го крена својот глас против вакцината против дифтерија, тетанус, детска парализа, но и од варичела, морбили и заушки која е задолжителна за упис на дете на возраст до шест години во јасли или градинка.
 
Родителите на невакцинираните деца на возраст од 6 до 16 години им се заканува парична казна од 100 до 500 евра. 

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Се разбудила по 27 години во кома, покрај неа бил синот кого го спасила во сообраќајката во која настрадала
Се разбудила по 27 години во кома, покрај неа бил синот кого го спасила во сообраќајката во која настрадала
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.