МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Свет
Во Италија еден човек киднапирал автобус со ученици и го запалил

Во Италија еден човек киднапирал автобус со ученици и го запалил

четврток, 21 март 2019, 11:21ч.   |   Z.H.

 Во Италија, еден човек се обидел да киднапира автобус со околу 50 ученици,а потоа и го запалил, пренесе Дојче Веле. Инцидентот се случи во близина на Милано. Се смета дека сторителот бил на 47 години , од Сенегалско потекло.

Тој го грабнал бусот , им ги земал телефоните ама еден  сепак успеал да ја повика полицијата.
Подоцна тој бил запрен на пат од полицајците и тогаш човекот го запалил возилото, кое целосно изгорело.
Специјалците на полицијата влегоа преку  прозорците на автобусот и успеаја да ги спасат учениците . Околу 10 од нив беа примени во болница без сериозни повреди.
Киднаперот е уапсен. Според полицијата, тоа може да биде терористички чин , но човекот не е пријавен дека е поврзан со исламистите. Најверојатно, тој дејствувал сам.
Некои италијански медиуми објавија дека тој е викал дека треба да се престане со убивањето  на луѓе во Средоземното Море, и  обвинил за мноштвото трагични случаи со бегалци. Се истражуваат мотивите и детали за киднаперот.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Русија ја коментираше победата на комичарот на претседателските избори во Украина
Украински министер кажа дека ќе влезе во Москва со тенкови, Русите одговорија со иронија
Голема трагедија ја скрши Меркел
Амбасада на Русија: Велика Британија намерно провоцира со испраќање „апачи” во Естонија
Се разбудила по 27 години во кома, покрај неа бил синот кого го спасила во сообраќајката во која настрадала
Се разбудила по 27 години во кома, покрај неа бил синот кого го спасила во сообраќајката во која настрадала
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.