МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
ВМРО-ДПМНЕ: Сиљановска победи во 47 општини, СДСМ и коалицијата од 30 партии се пораз..
ЕУ повикува на излезност во вториот круг од изборите
Изборите добро спроведени, сé уште се потребни реформи на изборното законодавств..
Спорт
Клаудио Маркизио призна дека бил избркан од Јувентус

Клаудио Маркизио призна дека бил избркан од Јувентус

четврток, 21 март 2019, 14:20ч.   |   Xh.I.

Легендарниот поранешен фудбалер на „старата дама“, Клаудио Маркизио призна дека не сакал да си замине од Јувентус, но морал да го стори тоа.

Од клубот одлучиле да го раскинат договорот со искусниот играч за врска кој сега фудбалскиот леб го заработува во Русија.

– Ќе останев, но клубот одлучи да ми го раскине договорот. Не ми беше лесно, но мораше да направам промена. Ако се навратиме наназад, во Јувентус имаше многу проблеми со повреди во средниот ред, па би можело да се најде место и за јас да заиграм. Но, ќе беше погрешно ако останев, ни јас не сакав да имам сезона како претходната. По лошата повреда на коленото во 2016 година, немав други физички проблеми. Се надевав за нова шанса во Јувентус, но секогаш го ставав колективот пред мене и никогаш не се побунив, – коментираше Клаудио Маркизио.

33-годишниот фудбалер оваа година одигра вкупно 15 натпревари за Зенит на кои успеа да постигне два погодоци.
 

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.