МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Занимиливости
„Преживувачот“ Бер Грилс ги открива авантурите кои му го обликуваа животот, вклучувајќи ја и најблиската средба со смртта

„Преживувачот“ Бер Грилс ги открива авантурите кои му го обликуваа животот, вклучувајќи ја и најблиската средба со смртта

четврток, 21 март 2019, 12:51ч.   |   L.E.

Бестрашниот авантурист се отвори за неговите најголеми епски мисии, кои го однесоа од високите планини како Еверест до пустината Оман.

Тој вели дека неговата желба да го промени животот и да биде дел од секакви ризици се создала во 1992 година, кога имал само 19 години. Еве ја приказната која ја раскажува Бер:

 

„Во далечен агол на Индија, стегнато меѓу Тибет, Непал и Бутан, е државата на Сиким. Го фаќа источниот дел на Хималаите и е полн со некои од најекстравагантните природни убавини што ќе ги забележите. И, во 1992 година, тоа го промени мојот живот засекогаш. Сиким беше затворен за туристите и патниците во тоа време, но контакт во индиската армија ни заврши работа и ми даде на мене и на мојот пријател пристап. Нашиот единствен водич беше стара книга на Lonely Planet, и ние поминавме неколку недели со најдобрата авантура што би можело да ја посака секое 19-годишно момче.“

 

„Секојдневно се качував и пешачев повисоко и повисоко. Кога се зазори едно утро и се најдов себеси како гледам низ далечниот хоризонт на Монт Еверест, знаев дека еден ден ќе се обидам да се искачам на врвот. Се разбира, патувањето не е секогаш совршено. И тоа не треба да биде.“

 

„Во одредени ситуации сум се губел во дивината и со текот на годините сум бил преблиску до смртта и до помислата дека нема да се вратам дома. И со болести како дијареа и маларија, понекогаш се чувствував толку осакатено што мислев дека никогаш нема да се вратам дома. Но, сфатив дека тешките моменти од секоја авантура често се исто толку клучни како и спектакуларните. Кога ќе завршат, најчесто на нив најмногу се смееме.“

Како пример Бер ја наведува експедицијата на Гренланд кога помислил дека потрошиле премногу гориво и се изгубиле и дека никогаш нема да стигнат до брегот, туку дека ќе заглават во некоја од бурите. Сепак успеале да се спатсат и Бер вели дека тогаш склопил трајни и значајни пријателства.

Бер на почетокот патувал и со својата сопруга Сара, пред да ги добијат нивните 3 сина. Тие заедно биле на „романтично“ патување во пустината Оман.

Фотографијата подоле го прикажува првото појавување на Бер на телевизија: „Тоа беше пилот проба од 3 минути за Канал 4 и Discovery Channel. Тие побараа некоја идеја за опстанокот и предложив да скокнам во замрзнато езеро. Немавме никакви мерки за безбедност и не знаевме што да правиме на телевизија. После овој тест се роди емисијата Маж наспроти дивината.“

Сега Бер советува дека најважниот дел од авантуристичките подвизи е добрата подготовка. Бидејќи во ова модерно време ни се достапни голем број на корисни и преносливи алатки, тој советува никој да не се обидува да се стави себе во ризични ситуации без да преземе соодветни безбедносни мерки.

© ЖУРНАЛ    ~63,21

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Девојче остана живо по пад од 26 кат (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
Шок на венчавката: Младоженецот го уапсиле, а невестата веќе била мажена!
Кога се мачите да донесете одлука, поставете си го само ова прашање
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.