МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Здравје
Три супер рецепти за чаеви за искашлување!

Три супер рецепти за чаеви за искашлување!

четврток, 21 март 2019, 12:33ч.   |   L.E.

 Чаевите содржат многу антиоксиданти и имаат антимикробно дејство, па заради тоа се одлични во борбата против настинка и грип.

За лекување на инфекциите на дишните органи се користи и слезот.
Го поттикнува излачувањето на слузта и го олеснува искашлувањето, а корисен е и при воспаление на грлото.

Чај од црвена пиперка (Го чисти организмот од вишок слуз при настинка и грип)
Начин на приготвување:
Во 3 дл топла вода додадете црвена пиперка, на врвот на лажичката, и половина лимон.

Куркума против настинка и грип
Начин на приготвување:
Лажица мелена куркума се прелива со зовриена вода. Се остава да отстои 5 д 10 минути, па се процедува. Се пие два до три пати на ден против настинка и грип.

Бел слез помага кај надразнето грло и силна кашлица
Начин на приготвување:
Коренот од бел слез секогаш се приготвува со студена вода за да се зачува дејството на слезот. Голема лажица слез се прелева со два децилитри вода и се остава да отстои барем два до три часа, додека не набабри. Се процедува, се затоплува на температура пријатна за пиење, па се мие во мали голтки, и тоа при симптоми на кашлица и надразнето грло.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.