МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Заев: Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да го послушаат Мицкоски за бојкот и ..
Пендаровски: Благодетите од Договорот со Грција веќе се чувствуваат во Гевгелија
Технологија
Samsung го најави Galaxy Fold

Samsung го најави Galaxy Fold

четврток, 21 март 2019, 12:23ч.   |   L.E.

Покрај новите Galaxy S10 Galaxy и средната класа на Galaxy A30 и A50 , Samsung неодамна го претстави иновативниот Galaxy Fold. Овај телефон на преклопување е опремен со Динамички екран AMOLED со дијагонала од 7,3 инчи со сооднос од 4,2:3 и резолуција QXGA +, додека кога уредот е преклопен се наоѓа, Super AMOLED екран од 4,6 инчи со HD + резолуција.

 

Покрај тоа, големиот внатрешен екран може да функционира како една целина или поделена во две области, но во исто време може да се користат три апликации. Во него има осум-јадрен процесор со 12 гигабајти рам меморија и 512 гигабајти меморија за складирање, додека капацитетот на батеријата е 4380 милиампер-часа.

 

Камерата, исто така, е многу моќна: Кога телефонот е затворен, на предниот дел се наоѓа селфи камера од 10 мегапиксели, а на задната страна има тројна камера со резолуција 16+12+12 мегапиксели; кога телефонот е отворен, покрај големиот екран се поставени две големи камери со резолуција од 10+8 мегапиксели. Samsung Galaxy Fold се очекува на пазарот во вториот квартал од оваа година, а ќе биде достапен во сребрена, црна, зелена и сина боја.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.