МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Заев: Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да го послушаат Мицкоски за бојкот и ..
Пендаровски: Благодетите од Договорот со Грција веќе се чувствуваат во Гевгелија
Авто
Mercedes-Benz го освежи GLC Coupe

Mercedes-Benz го освежи GLC Coupe

четврток, 21 март 2019, 12:14ч.   |   L.E.

Германскиот производител на луксузни автомобили се подготвува за New York Auto Show – а еден од новитетите кои ќе ги прикаже таму е токму освежениот GLC Coupe, кој го потпишува македонскиот дизајнер Славче Таневски.

Освежениот GLC Coupe добива редизајниран лик со затегнати линии и поагресивни предни светла. Најинтересен новитет е новата предна маска која има интересна форма, како и новите LED предни светла со уникатни и препознатливи дневни светла. Освежувањето продолжува кон задниот дел, кој добива редизајнирани светлосни групи, како и нов, поспортски завршеток на издувниот систем и нов заден дифузер.

 

Значителни освежувања добива и кабината – приказната таму започнува со нов управувач, нов мулти-функционален „тачпед“ за контролирање на мултимедијалниот уред – кој сега е со дијагонала од 10.25 инчи и доаѓа со новиот MBUX систем. Доколку сакате, можете да нарачате и 12.3-инчен панел со инструменти поставен пред возачот. GLC Coupe добива и многу нови технологии и системи за предупредување.

 

Европските купувачи ќе можат да го нарачаат GLC Coupe со два четири-цилиндерски бензински мотори, или три турбодизел мотори. Бензинците имаат 197, односно 258 коњски сили, а дизелите имаат 163, 194 или 245 коњски сили.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.