МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонски и грчки експерти ги кројат учебниците, наставните програми и карти
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Занимиливости
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)

Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)

сабота, 02 март 2019, 10:47ч.   |   L.E.

 Калифорнија и ги изненадила истражувачите и научницте од САД до Австралија .

По обемни истражувања се испоставило дека станува збор за вид кој никогаш не е виден во Северна Америка, вид на „буцњ“, наречен „Мол тект“.

„Кога пристигнаа првите фотогарфии помислив дека нема сомневање. Тоа е тотално тој буцњ“, рекла Мариен Нејгард, морски биолог од Нов Зеланд, која видот го открила во 2017. година. „Не можев да верувам скоро паднав од столчето“.

 

Нејгард минала години и години барајќи го овој вид буцњ пред да ја лоцира и му даде име. Вели дека сите случаи на пронаоѓање на оваа голема риба досега биле во Австралија, Нов Зеланд, Јужна Америка и Чиле. „Освен едно во 1890. ттите кога цртежи и записи документираа појава на таква риба во Холандија“.

 

Научниците велат дека постојат пет видови буцњ во солените води и сите доаѓаат од различни подрачја. Едни уживаат во тропските води, додека други преферираат умерена температура на водата, објаснила Нејгард за CNN.

© ЖУРНАЛ    ~96,32

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.