МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Здравје
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни

Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни

сабота, 02 март 2019, 10:43ч.   |   L.E.

 На глобално ниво се користат витамински додатоци во исхраната повеќе од кога и да било. Но, ги има и оние кои сметаат дека со исхраната ги земаат сите витамини кои им се потребни.

Модерниот начин на живеење, а особено строгите диети, ги спречуваат луѓето да ги примаат потребните количини на витамини и минерали. Од друга страна, индустријата која ги произведува додатоците на исхрана, може да ве убеди дека ви требаат дополнителни извори на хранливи состојки.

Збунети сте? Ќе ви објасниме подобро за грешките кои ги правите во врска со земањето витамини:
Земате витамини само кога сте болни
Дури и кога не ја примаат доволната доза на витамини вообичаено, луѓето имаат навика да земаат и повеќе отколку што треба кога се разболуваат. Дневното користење на витамини ќе ви помогне тие разболувања да станат што поретки.

greshki-koi-gi-pravite-so-vitaminite-a-za-koi-ne-ste-ni-svesni-02.jpg

Не земате витамини воопшто
На вашето тело му се потребни сите нутритивни состојки за правилно да функционира. Витаминот А помага во одржување на нервните клетки, витаминот Д ви е потребен за да го процесира калциумот, витаминот Е за да се бори против слободните радикали... Консултирајте се со својот лекар за кои витамини имате потреба да ги земате дополнително.

Мислите дека витамините се дело на фармацевтската индустрија
Со оглед на масовното производство, имате целосно право да го мислите ова. Затоа и треба со резерва да ги прифаќате рекламите и да користите додатоци во исхраната кои се одобрени од фондовите за здравство и лекови во вашата држава.

greshki-koi-gi-pravite-so-vitaminite-a-za-koi-ne-ste-ni-svesni-03.jpg

Не смеете да земате витамини на празен стомак
Ако ви се слошило откако наутро сте испиле суплемент, не сте единствени. На пример, рибиното масло се зема со оброк, витаминот Ц можете да го испиете и на гладен стомак и најадени, додека железото најдобро се апсорбира на празен стомак. Следете ги упатствата кои се дадени на пакувањето.

Мислите дека сите витамини се исти
Ако добро прочитате на самото пакување, ќе забележите разлика во активните состојки на додатоците во исхрана. Исто така, голема улога игра дали витаминот е фармацевтски синтетизиран или е издвоен од некој природен продукт.

greshki-koi-gi-pravite-so-vitaminite-a-za-koi-ne-ste-ni-svesni-04.jpg

Ако јадете овошје и зеленчук, не ви требаат суплементи
Ако сте на некоја диета или специфичен начин на исхрана, со кој се прекинати одредени извори на витамини, морате да ги надополните со додатоци во исхрана. На пример, веганите и вегетаријанците често имаат дефицит од витаминот Б-12, па мораат да го земаат во форма на капсули или таблети.

На сите ни требаат истите витамини
Нема две исти човечки тела, дури ни кај близнаците. На секое тело потребите од одредени видови храна и додатоци во исхраната се различни. Затоа и морате да се консултирате со вашиот матичен лекар пред на своја рака да земете дополнителни витамини.

© ЖУРНАЛ    ~207,73

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Колкав е рокот на траење на варените јајца
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Што ќе се случи со вашиот организам ако секој ден јадете јајца?
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.