МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Директорката на Детската клиника поднесе оставка
Џанков: Договорот од Преспа отвора перспективи за целиот регион
Жбогар очекува отворање на преговорите со ЕУ
Стоилковски: Владата нема никакви инвестиции во инфраструктурата
Авто
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск

Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск

сабота, 02 март 2019, 10:33ч.   |   L.E.

 Пред неколку дена Eлон Маск на Twitter најави дека во четврток ќе објави нови вести во врска со Teslа и иако многумина очекува да го претстави Model Y, тоа не се случи. Но, затоа шефот на Teslа најави некои драматични промени кои вклучуваат затворање продавници и откази, но тие промени овозможија конечно да го претстават Model 3 со цена од 35.000 долари. Ова е најочекуваниот и најевтин автомобил на Teslа досега.

 

Досега најниската цена по која можеше да се купи Model 3 беше 42.900 долари, а новиот основен и наејвтин модел ќе може да помине околу 350 км со едно полнење на батеријата и со максимална брзина од 208 км/ч.

Цената се однесува само на црната боја, а сите кои сакаат друга боја на автомобил ќе мора да доплатат дополнително. Исто така, за да ги намалат трошоците, најевтиниот Model 3 доаѓа со стандардни мапи и навигација, основен систем од звучници и седишта кои немаат греење. Овие опции не може да се надоградат при купувањето на автомобилот.

Маск најави и уште една верзија на Model 3 – Standard Range Plus, чија цена ќе биде 37.000 долари, а за тие 2.000 долари плус ќе добијат автомобил со поголем досега за триесетина км и максимална брзина зголемена за 16 км/ч.

При објавата Маск истакна дека за Teslа не постои друг начин за постигнување заштеда и продажба на најевтиниот нивни автомобил освен откази и затворање на продавници. Наместо во продавници кои ќе се затворат, компанијата ќе го продава автомобилот преку Интернет. Не е познато колку продавници ќе се затворат и колку луѓе ќе добијат отказ, а дел од продавниците ќе бидат претворени и во информативни центри и изложбени салони.

© ЖУРНАЛ    ~51,17

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.