МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Заев: Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да го послушаат Мицкоски за бојкот и ..
Пендаровски: Благодетите од Договорот со Грција веќе се чувствуваат во Гевгелија
Македонија
Папас: Со текот на времето се смируваат страстите за Договорот од Преспа

Папас: Со текот на времето се смируваат страстите за Договорот од Преспа

среда, 20 март 2019, 15:25ч.   |   Xh.I.

Нашите амбиции се да ги убедиме дури и оние кои не се согласуваа со нас дека Договорот од Преспа е во корист и на нивниот секојдневен живот и на националните интереси, рече министерот за дигитална политика и телекомуникации на Грција Никос Папас во интервју за грчкото радио „Сто Кокино”, јави дописничката на МИА од Атина.

Папас е во посета на северниот дел на Грција каде што во една прилика беше насобрана група од неколку лица кои сакаа да го изразат нивното незадоволство од Договорот од Преспа.

-Договорот од Преспа веќе е ратификуван, тоа е реалност и народот во северниот дел од земјата чека да ги види вистинските придобивки што ќе произлезат од имплементацијата. Како што поминува времето, се смируваат страстите, коментира Папас за грчкото радио и објаснува дека групата била од 10 лица.

За време на посетата на Килкис (Кукуш), министерот за дигитална политика и телекомуникации истакна дека „со Договорот од Преспа регионот добива нови можности и почнува нов период”.
 

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Јахја Кемал: Секоја година пред уписите се шират невистини за нас
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.