МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Xроника
Пешак тешко повреден, 40 возачи возеле пребрзо, вчера во Скоје

Пешак тешко повреден, 40 возачи возеле пребрзо, вчера во Скоје

среда, 20 март 2019, 12:12ч.   |   L.E.

Скопје, 20 март- Еден пешак се здобил со тешки телесни повреди, а пет лица со лесни телесни повреди во пет од вкупно осум сообраќајни незгоди што се случиле изминатото деноноќие на подрачјето на Град Скопје. Во три сообраќајни несреќи е причинета материјална штета.

Од сообраќај, според податоците на Министерството за внатрешни работи, полицијата исклучила 40 возачи кои се движеле со поголема брзина од дозволената, 14 пред да се стекнат со право на управување моторно возило и еден почетник.

Казнети се и пет возачи за технички неисправни возила, 13 за нерегистрирани, 113 за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак” подигнати се 71 возило.

Полицијата евидентирала и двајца пешаци кои поминале коловоз вон пешачки премин, шест возачи кои поминале крстосница на црвено светло, тројца возачи кои не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, двајца за неправилно престигнување, 21 за не носење сигурносен појас за време на управување на моторно возило, како и 27 за користење на мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД XРОНИКА
Синот на Илчо Захариев пронајден мртов
Починато лице пронајдено во објект во Бутел
НЛБ Банка се огласи по вооружениот грабеж, средствата на нашите клиенти се сигурни
Актерката Билјана Белицанец најдена мртва
Прегазен пешак во Ново Лисиче, загина на самото место
Скопјанец ја силувал 13-годишната ќерка, девојчето само пријавило во полиција
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.