МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Спорт
Виничиус: Барса даваше повеќе, но јас го избрав Реал Мадрид

Виничиус: Барса даваше повеќе, но јас го избрав Реал Мадрид

среда, 20 март 2019, 11:38ч.   |   Xh.I.

Младиот талент на Реал Мадрид, Виничиус Жуниор, откри дека од Барселона пројавувале многу сериозен интерес кон него, но тој го претпочитал „кралскиот“ клуб.

– Барса даваше повеќе, но јас го избрав Реал Мадрид заради подобриот проект. Марсело зборуваше со мене, Каземиро. Многу ми помогнаа – изјави 18-годишниот Бразилец во интервју за „Кадена СЕР“.

Тој се опоравува од повреда, добиена за време на кошмарниот пораз на „белите“ од Ајакс во реванш-дуелот од осминафиналето на ЛШ.

– Мојата состојба се подобрува малку. Работам внимателно во обид да се вратам што е можно поскоро. Кога се случи тоа, чувствував дека нешто се скрши. Се обидов да ја одиграм следната топка, но не можев – рече крилот на Реал.

Тој потоа проговори за Сантијаго Солари, кој му даде шанса да се манифестира во првиот тим, како и за неговиот наследник Зинедин Зидан.

– Солари беше првиот човек што ми веруваше и ми даде можност да играм на високо ниво. Зидан беше одличен играч, и сега тој е многу добар тренер. Ми претставува чест што тој е наш тренер, иако го гледав малку … Од видеата што сум ги гледал, тој е неверојатен – рече меѓу другото Виничиус.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.