МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Спорт
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!

Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!

вторник, 19 март 2019, 14:15ч.   |   Xh.I.

Британскиот милијардер Џим Ретклиф е заинтересиран да го купи лондонски Челзи од рускиот милијардер Роман Абрамович, за чие заминување од „Стемфорд Бриџ“ се зборуваше во изминатиот период. Според лондонски „Тајмс“, продажната цена на „Сините“ изнесува две и пол милијарди фунти, што е нешто помалку од три милијарди евра.

Ретклиф е петрохемиски милијардер и официјално најбогат Британец, чие богатство се проценува на околу 25 милијарди евра. Роден е во Манчестер, но резиденцијата му е токму во Челзи, богатиот дел на Западен Лондон. Ретклиф денеска би требало официјално да го преземе и најпознатиот велосипедски тим „СКај“, што ќе биде вовед во неговото дополнително ангажирање во спортот, додека Челзи би требало да претставува круна во таа работа.

Дека е приврзан со лондонскиот клуб, најбогатиот Британец покажа со купувањето на сезонска влезница за мечевите на „Сините“ на почетокот на сезоната.

Абрамович во изминатиот период поради политичките проблеми се најде целосно надвор од клубот. Претходно беше приврзан за сините и постојано доаѓаше на натпревари, но во последно време го нема на „Стемфорд Бриџ“, па се појави информација дека е подготвен да го продаде клубот. Сега тие информации се практично и официјализирани, иако се уште не се појави негова реакција во јавноста.

Абрамович го презеде Челзи во 2003. година и со него освои се што можеше да се освои во европскиот фудбал.

© ЖУРНАЛ    ~151,51

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.