МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Фетаи: СЈО ја книжи злоупотребата на Камчев со шетањето во Германија
Димитров во ФАЦ: Признајте го нашиот успех!
Култура
Патувачки фестивал на краток филм „Еуропанорама“

Патувачки фестивал на краток филм „Еуропанорама“

вторник, 19 март 2019, 12:23ч.   |   L.E.

Кинотеката на Македонија од денеска до 21 март ќе биде домаќин на првиот фестивал „Еуропанорама – денови на европски филм“, кој ќе прикаже десетина кратки филмови.

„Еуропанорама“ ќе прикаже нови кратки филмови од Европа, со фокус и на нордиската кинематографија, од различни стилови и пристапи (анимирани, експериментални, фикциски и документарни) од млади филмски режисери.

Фестивалот вечер ќе почне во 19 часот со хрватскиот краток филм „Кокошката“ на режисерката Уна Гуњак. Влезот за сите проекции на тридневната „Еуропанорама“ е слободен.

На 22 и 23 март филмовите ќе се прикажуваат и во Центарот за култура „АСНОМ“ во Гостивар. „Еуропанорама“ е патувачки фестивал и досега ги посети Осло, Бејрут, Љубљана, Белград, Загреб, Грац, Рига, Копенхаген, Будимпешта. По гостувањето во Скопје и Гостивар, ќе продолжи во Минск, Подгорица, Трст…

Фестивалот се организира во соработка со Љубљанскиот интернационален фестивал на краток филм и „Transit Film Bazaar“.

 

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Маја Вукичевиќ се омажи, љубоморниот сопруг ја натера да го избрише минатото
Се огласи таткото на Меган Маркл после раѓањето на внукот и сите ги изненади со пораката која ѝ ја испратил на својата ќерка
Сара Мејс денеска го покажа своето “Копито”
„Дупер“ ја избркаа тапанарката, па промовираа нова песна
Отворен павилјонот на Северна Македонија на годинашното Биенале во Венеција
Изведба на четири монодрами пред утрешното завршување на „Битола 2019“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.