МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Технологија
Пристигна новиот смартфон Redmi 7

Пристигна новиот смартфон Redmi 7

вторник, 19 март 2019, 12:14ч.   |   L.E.

Благодарејќи на протекувањата на информациите веќе некое време знаеме одредени детали за смартфонот Redmi 7, а подбрендот на Xiaomi конечно официјално го претстави.

Redmi 7 користи Snapdragon процесор 632, има од 2 до 4 GB РАМ, од 16 до 64 GB интерна меморија, батерија од 4.000 mAh и 6,26 инчен HD со екран заштитен со Gorilla Glass 5 стакло. Xiaomi примени и заштита од вода која ги произведува компанијата P2i така што нема да има проблеми во случај на дожд, полевање на уредот со вода и слично.

Смартфонот има две задни камери, главна со 12 мегапиксели и сензор од 2 мегапиксели за длабочина. Корисниците ќе користат селфи предна камера од 8 мегапиксели која се наоѓа во забот на екранот во облик на капка. Оваа камера исто така се користи и за отклучување на уредот за препознавање на лицето.


Исто така, уредот добил 3,5 милиметри порт за слушалки, IR технологија и сензор за отисок на прстот поставен на задната страна. Подбрендот на Xiaomi доаѓа со гаранција од 18 месеци, барем во Кина.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.