МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Заев: Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да го послушаат Мицкоски за бојкот и ..
Регион
Хоџа: Одлуката за визна либерализација за Косово, по изборите за Парламентот на Европа

Хоџа: Одлуката за визна либерализација за Косово, по изборите за Парламентот на Европа

вторник, 19 март 2019, 10:52ч.   |   Z.H.

 Министерката за евроинтеграции на Косово, Дурата Хоџа изјави дека од средбите што ги имала во повеќе земји на Европската унија сфатила дека укинувањето на визите за косовските граѓани во моментов не е приоритет на Брисел, јави дописникот на МИА од Приштина.

 
Хоџа за весникот „Зери“ изјави дека не очекува одлуката за визите да се донесе пред изборите за Парламентот на Европа што ќе се одржат во мај годинава.
 
Сепак, таа е оптимист дека визите ќе бидат укинати веднаш по овие избори.
 
– Уште еднаш ќе нагласам дека ние ги завршиме нашите задачи и сега сето зависи од земјите членки на ЕУ. Во овие актуелни околности во ЕУ не е приоритет нашето прашање и не е реално да се очекува да има одлука пред изборите. Побарав во јуни да влезе во агендата, не дадов ниту рок, ниту императиви за нашите потреби, туку само да се постигне консензус меѓу земјите членки за да влезе во агендата и да се гласа во Советот, изјави Хоџа.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.