МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Технологија
Sony Xperia 4: Висок дисплеј, солиден процесор!

Sony Xperia 4: Висок дисплеј, солиден процесор!

понеделник, 18 март 2019, 11:39ч.   |   L.E.

Sony се обидува да го промени збунувачкиот начин на кој ги именува своите уреди, со поедноставни бројки и имиња. Xperia 1 е еден од првите вакви смартфони, а компанијата наскоро подготвува уште еден ваков телефон...

Помеѓу буџетскиот Sony Xperia 10 и премиум уредот Sony Xperia 1 сеуште има празнина која компанијата наскоро планира да ја пополни. Сега за сега, тој уред е познат како Xperia 4 - 5.7 инчен смартфон со Snapdragon 710 во внатрешноста.

Како што кажува самото име, тоа е значително побрз процесор од Snapdragon 636 , кој се наоѓа во Xperia 10 Plus. Станува збор за истиот процесор со кој доаѓаат попремиум уредите од средна класа, како Nokia 8.1 и Samsung Galaxy A9 Pro (2019). Всушност, станува збор за "lite" верзијата на Xperia 1, со 4 наместо 6GB RAM и дуален систем камери, наместо систем од три камери на задната страна.

Во однос на дизајнот, Xperia 4 најверојатно ќе биде и покомпактната верзија на Xperia 1, иако доаѓа со голем 5.7 инчeн дисплеј. За жал, батеријата најверојатно ќе биде само од 2,800 mAh. Неговото претставување го очекуваме во лето.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.