МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Беља и Демири осудени на 19 години затвор за убиството на Саздо
ВМРО-ДПМНЕ: Сиљановска победи во 47 општини, СДСМ и коалицијата од 30 партии се пораз..
ЕУ повикува на излезност во вториот круг од изборите
Изборите добро спроведени, сé уште се потребни реформи на изборното законодавств..
Регион
Вучиќ: Насилство веќе нема да биде дозволено

Вучиќ: Насилство веќе нема да биде дозволено

понеделник, 18 март 2019, 10:53ч.   |   Z.H.

 Претседателот на Србија Александар Вучиќ синоќа повеќе пати истакна дека насилство веќе нема да биде дозволено и оти сите оние кои ќе прибегнат кон насилство ќе бидат приведени во истиот момент.

 
Вучиќ им порача на граѓаните дека не треба да се плашат од никого, бидејќи никаде повеќе нема да биде дозволено насилство.
 
– Во истиот момент ќе бидат приведени сите кои ќе применат сила. За ова прашање повеќе нема да има разговори- рече тој.
 
Српскиот претседател во интервју за телевизијата „Пинк“ за политичките противници рече дека имаат фрустрации, затоа што не можат да го победат ниту во едно село.
 
Од Вучиќ беше побарано да ги прокоментира луѓето кои се против него, а кои го советуваат премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев и други.
 
– Не постојат лични односи. Тие немаат некоја голема лична омраза. Тие имаат само фрустрации, истакна Вучиќ.
 
Тој потсети дека пред четири години Ѓорѓе Вукадиновиќ изјавил оти почнал падот на Вучиќ, бидејќи опозицијата победила во две села, а сега кога СНС победи, вели, не ни објавуваат.
 
-Не можат да победат никаде, ниту на едни избори- потенцира српскиот претседател.
 
Тој истакна дека знаат оти не можат да ја добијат довербата на народот и затоа имаат таков вид на фрустрации.
 
Вучиќ рече дека против него е направена коалиција на тајкуни и дека е покрената медиумска машинерија.
 
– Видов луѓе во Претседателството. Имаше храбри, но и оние што беа исплашени. Се работи за обични луѓе, професионалци, кои биле таму и пред мене. Тие се тресеа од страв. Одев од канцеларијата до канцеларијата и им реков дека не треба да се плашат-нагласи Вучиќ.

© ЖУРНАЛ    ~34,12

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Српски научник пронајде лек за рак
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.