МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Култура
Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј

Натпревар на свечени фустани: Виенскиот бал во Скопје прослави јубилеј

недела, 17 март 2019, 11:05ч.   |   L.E.

Виенскиот бал кој традиционално се одржува во хотелот „Александар Палас“, сношти прослави 20 годишен јубилеј.

Моделот Дунафка Трифуновска

И годинава, Скопје го живееше духот на Виена, танцувајќи со звуците на оркестарот „Јохан Штраус“ со кој диригираше Бисера Чадловска.


За дамите, балот секоја година е натпревар на тоалети, шминка и фризури. Овој пат за разлика од претходните години кога гледавме гостинки со необичен имиџ, ниту една не го прекрши правилото на облекување, долга свечена тоалета.


Премиерот Зоран Заев со сопругата Зорица

Балот, кој го организира Здружението за културна соработка Јохан Штраус, со поддршка на заедничкото покровителство на амбасадата на Република Австрија и Владата, имаше хуманитарен карактер. Во текот на вечерта беше организирана добротворна лотарија. Собраните средства и дел од средствата од билетите, беа доделени на Здружението на лица со параплегија и квадриплегија „Без ограничувања“ .


Пејачката и професорка по соло пеење Искра Трпева- Арсовска

Настанот го отворија танчари на Танцовиот клуб „Прима Данца“ со атрактивни танцови точки, како и првенците на Балетот при МОБ Саша Ефтимова и Ендру Кук.

 

Австриската амбасадорка Ренате Коблер со професор др. Никола Јанкуловски

Гостите уживаа во настапите на ЗЏМ Биг Бенд, Арт Бенд, Џон Илија Апелгрен, Дејан Бобиќ -Дексо и Лина Авшар. Ексклузивни гости беа танчарите од Танцовата школа Елмајер од Виена. Водителка на Балот беше Вера Мештеровиќ.

© ЖУРНАЛ    ~59,21

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Маја Вукичевиќ се омажи, љубоморниот сопруг ја натера да го избрише минатото
Се огласи таткото на Меган Маркл после раѓањето на внукот и сите ги изненади со пораката која ѝ ја испратил на својата ќерка
Сара Мејс денеска го покажа своето “Копито”
„Дупер“ ја избркаа тапанарката, па промовираа нова песна
Отворен павилјонот на Северна Македонија на годинашното Биенале во Венеција
Изведба на четири монодрами пред утрешното завршување на „Битола 2019“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.