МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Занимиливости
Извршител со меко срце: Исфрлил семејство од стан, а сега им плаќа кирија

Извршител со меко срце: Исфрлил семејство од стан, а сега им плаќа кирија

сабота, 16 март 2019, 10:21ч.   |   L.E.

Еден судски извршител од Радом, во централна Полска по барање на судот од стан исфрлил стара жена и нејзиниот возрасен син.

Но, се се променило кога дознал дека се задолжиле за да платат лекување, бидејќи синот боледува од рак, па им изнајмил стан кој го плаќа од свои пари, се додека градот не им додели општински стан.

-Тоа е единствен случај во Полска. Во нашиот центар дојде тој извршител кој неколку дена порано ги исфрлил на улица и предложи на свој трошок да изнајми стан за мајката и нејзиниот болен син. Можат во тој стан да останат се додека не добијат општински, што може да потрае неколку месеци. Извршителот молеше да не го објавуваме неговото име, но морам да признаам дека сум трогнат од неговиот гест, за полските медиуми изјавил Влоџимјеж Волски, од локалниот центар за кризни интервенции.

 

Кога ги исфрлувал од станот 60 годишната мајка и нејзиниот 35 годишен син, извршителот не знаел дека синот боледувал од рак, а толку се задолжиле толку што долговите ја поминале вредноста на станот, баш поради лекувањето.

-Секако, таа госпоѓа направила голема грешка затоа што не доаѓала во судот на расправи и судот не знаел каква им е семејната судија. Пресудил да бидат исфрлени од станот и тоа без право на социјален смештај, кажал Волски.

Задолжениот стан го купило во фазата на извршување приватно лице и извршителот морал да ја спроведе пресудата, но штом дознал се сожалил и решил проблемот на семејството да го реши на свој трошок.

 

Тој дури и побарал нивниот стан да биде блиску до болницата каде се лечи болниот син.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
Девојче остана живо по пад од 26 кат (Видео)
Шок на венчавката: Младоженецот го уапсиле, а невестата веќе била мажена!
Кога се мачите да донесете одлука, поставете си го само ова прашање
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.