МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Технологија
Седмата генерација Apple iPad доаѓа со три стари и неколку нови функции!

Седмата генерација Apple iPad доаѓа со три стари и неколку нови функции!

сабота, 16 март 2019, 10:15ч.   |   L.E.

На 25 март Apple ќе претстави неколку нови производи, меѓу кои и нов iPad модел. Еве се што знаеме за нив:

Според гласините, iPad mini 5 ќе биде речиси истиот уред со iPad mini 4 кој беше претставен во 2015 година, со единствена разлика во внатрешноста со новиот процесор. Стариот модел доаѓаше со A8, кој се наоѓа во iPhone 6 и 6 Plus.

Големото прашање околу седмата генерација iPad таблети е околу нивните спецификации. Според некои, екранот ќе биде зголемен и ќе биде 10 инчен, додека други сметаат дека ќе остане ист како и кај претходните генерации, со 9.7 инчи.

Фановите се надеваа дека можеби новиот iPad ќе ја замени Touch ID функцијата со поновата Face ID опција, но и новиот уред повторно ќе доаѓа со Touch ID скенер за отпечатоци. Тоа значи дека уредот ќе го има и истото Home копче, како и отвор за слушалки.

Се на се, изгледа дека покрај потенцијалниот поголем дисплеј, новите таблети на Apple ќе бидат релативно исти со претходните модели. Според дел од аналитичарите, продажбата на таблети ќе се намалува за 2.3% годишно до 2023 година.

Наместо нови таблети, од следната година Apple најверојатно ќе се придружи на новиот тренд и ќе започне со производство на уреди на преклопување.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.