МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Македонија
Петковски: Не е за потценување тоа што Пендаровски пред пет години донесе 100.000 гласови на контото на СДСМ

Петковски: Не е за потценување тоа што Пендаровски пред пет години донесе 100.000 гласови на контото на СДСМ

петок, 15 март 2019, 09:44ч.   |   Xh.I.

Пендаровски ја имаше таа среќа што пред пет години, а и денес, има голема поддршка од страна на албанските гласачи, вели лидерот на НСДП, Тито Петковски, коментирајќи ги претстојните претседателски избори. Според него за противкандидатот, Гордана Силјановска, хендикеп е тоа што има одалеченост кај неа од алабанскиот електорат.

-На домашен терен може Силјановска да биде фаворит, зборувам кај македонскиот електорат. Но не го потценувајте фактот што пред пет години Пендаровски на контото на СДСМ донесе 100.000 гласови – изјави Петковски во дебатната емисија Клик Плус на ТВ21.

Според него првиот потег на Силјановска, да прошета низ Охрид со Мицкоски и Иванов е целосно погрешен. Иванов, додава тој, беше постојано предмет на осуда од јавноста.

-На тој начин Силјановска покажа дека ќе ја следи политиката на Иванов и Мицкоски. Мислам дека не беше добар потег. Како ќе одминува времето ќе станува појасно. Факт е дека на Силјановска ќе и биде голем хендикеп застапувањето на стојалиштето дека ќе го промени Уставот, дека нема да изговара Северна Македонија. Тоа значи професор по уставно право да не го почитува Уставот. Како ќе ја врши функцијата претседател. Она знае дека Устав се менува во парламентот со двотретинско мнозинство. Тоа е невозможна мисија и погрешна карта на која игра – смета Петковски.

© ЖУРНАЛ    ~81,27

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.