МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Македонски и грчки експерти ги кројат учебниците, наставните програми и карти
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Спорт
Денес ќе ги дознаеме четвртфиналистите во Лигата на шампионите

Денес ќе ги дознаеме четвртфиналистите во Лигата на шампионите

петок, 15 март 2019, 09:38ч.   |   Xh.I.

Денеска во 12:00 часот попладне во Нион, ќе биде извлечен ждребот за четвртфиналето во Лигата на шампионите. Осминафиналните битки понудија многу изненадувања, а меѓу елиминираните беше и шампионот од последните три години, Реал Мадрид.

Домаќинот на финалниот натпревар оваа сезона – Атлетико Мадрид, исто така го напушти турнирот, како и германскиот гигант Баерн и амбициозниот Пари Сен Жермен.

Сепак, Барселона, Јувентус, Ајакс, Порто и Манчестер Јунајтед, Манчестер Јунајтед, Ливерпул и Тотенхем продолжуваат.

Нема ограничувања при ждребот и дозволено е да се сретнат тимови од иста земја. Речиси е сигурно дека ќе видиме англиско дерби во четвртфиналето. Важно е да се знае дека Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед не можат да бидат домаќини на своите противници во ист ден. Ако ждребот сепак биде таков, датумите на натпреварите на „црвените ѓаволи“ ќе бидат разменети, бидејќи тие се тимот со понизок пласман во својата домашна лига минатата сезона.

Важни датуми до крајот на ЛШ:

Април 9/10 – први дуели од четвртфинале
Април 16/17 – реванш-дуели од четвртфинале
30 април / 1 мај – први дуели од полуфинале
Мај 7/8 – реванш-дуели од полуфинале
1 јуни – финале.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Пандев ја најави новата ѕвезда на Македонија по незаборавната вечер: Станува збор за роден лидер
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.