МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Технологија
Apple годинава ќе претстави нов MacBook Pro и 32 инчен монитор

Apple годинава ќе претстави нов MacBook Pro и 32 инчен монитор

петок, 15 март 2019, 12:34ч.   |   L.E.

Оваа година компјутерскиот оддел од Apple ќе биде посебно зафатен, бидејќи има во план да претстави нова верзија на популарниот MacBook Pro, како и ултраквалитетен монитор со големина од 32 инчи.

Производната линија на MacBook Pro ќе ја предводи модел со екран со големина помеѓу 16 и 16,5 инчи, што значи дека ќе има најголем екран по моделот од 2012 година, кога тој имаше 17-инчен екран.

Аналитичарот Минг-Чи Куо вели дека покрај основниот модел, Apple би можел да понуди и верзија со 13-инчен екран и внатрешна меморија од 32GB. Досега со овој капацитет на меморија се произведува само 15-инчниот MacBook Pro.

Би било големо изненадување доколку Apple се реши комплетно да го промени постоечкиот дизајн, бидејќи Apple ги пласираше моделите со Touch Bar во 2016 година, повеќе од четири години откако на пазарот се појавија моделите со Retina екрани. Од друга страна, постоечкиот дизајн не се покажа како многу популарен, а Apple поради тоа реши да промени мали делови од тастатурата, па можеби дополнителни измени следуваат со новиот модел.

Куо смета дека верзиите на MacBook Pro кои ќе се појават годинава ќе бидат со компоненти кои ќе биде лесно да се надградат, па затоа овие уреди ќе бидат долготрајни и ќе останат актуелни во наредните неколку години.

Во склоп на овие информации, аналитичарот откри дека Apple подготвува нов монитор со кој компанијата ќе се врати на пазарот на професионални монитори. Се работи за модел со 31,6-инчен екран кој ќе емитува слика во 6К резолуција./kajgana.com

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Xiaomi Redmi Note 7 Pro: Помоќен, попремиум, но сеуште со ниска цена!
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
Huawei го потврди најзначајниот новитет на следниот флегшип модел
MWC 2019: 5 нови и уникатни производи на Huawei!
Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.