МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Занимиливости
Со 31 милијарда цифри соборен рекордот во пресметување на должината на бројот Пи

Со 31 милијарда цифри соборен рекордот во пресметување на должината на бројот Пи

петок, 15 март 2019, 12:32ч.   |   L.E.

 На денот на бројот Пи, кој се одбележува ширум светот, компанијата Гугл објави дека е соборен светскиот рекорд во пресметување на вредноста на тој број.

Првите цифри на Пи се 3,14, но тој е бесконечен и непериодичен број. Ема Харука Ивао, која работи во јапонската подружница на Гугл, го запишала Пи во должина од 31 милијарда цифри, што е далеку над претходниот рекорд од 22 милијарди цифри.

Натпреварот кој ќе достигне поголема должина на Пи, е забава за математичарите…

– Прилично сум изненадена. Сѐ уште се обидувам да сфатам што направив. Уривањето на светскиот рекорд е навистина тешко, изјави Ивао, која во Гугл работи три години.

НАСА претходно објави листа на кои сѐ начини се користи Пи. На неа се, на пример, пресметувањето на големината на падобранот за роверот испратен на Марс, одредувањето на бројот правоаголни камери потребни за мапирање на планетите, како и на вистинскиот миг кога вселенските летала влегуваат во Земјината Орбита.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.