МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Авто
Tesla го претстави новиот SUV Model Y

Tesla го претстави новиот SUV Model Y

петок, 15 март 2019, 12:29ч.   |   L.E.

 Во период кога најактуелните случувања од автомобилскиот свет ги добиваме од Саемот во Женева, Tesla уште еднаш покажа дека не е само обичен производител, туку компанија многу различна од сите други на пазарот. Вчера во Калифорнија беше претставен новиот Tesla Model Y.

 

Пред само неколку години Tesla имаше огромна предност на пазарот бидејќи беше компанијата најголем дел од пазарот на електрични автомобили. Но, откако сите поголеми компании почнаа да произведуваат електрични возила, Tesla мораше да отиде чекор понатаму.

На автомобилскиот пазар се чувствува огромна побарувачка за SUV модели, па затоа Tesla го произведе Model Y. Од технички аспект, Model Y е базиран на Model 3 и може да се класифицира како кросовер, што му дава уште поголема предност, бидејќи во изминатите неколку години кросоверите и SUV возилата ги „убиваат“ седаните на пазарот.

 

Model Y е брз, подвижен и има пристапна цена, па затоа може да се очекува дека ќе ужива голема популарност кај купувачие од Европа, па и од целиот свет. Тој забрзува од 0 до 100 км/ч за само 3,5 секунди, а максималниот домет со полни батерии изнесува 480 километри. Автомобилот доаѓа во три пакети на опрема: Standard Range, Long Range и Performance.

Дизајнот на внатрешноста е минималистички и на средина има голем централен екран кој служи за контролирање на infortainment системот, како и за опционалниот Autopilot. Целата оваа опрема беше составен дел и од Model 3.


Сите верзии освен Standard Range ќе бидат достапни веќе од крајот на наредната година, а основиот модел ќе пристигне на почетокот на 2021 година по цена од 39.000 долари.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.