МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Спорт
„Пенал за Барса немаше, Суарез направи фаул во напад“

„Пенал за Барса немаше, Суарез направи фаул во напад“

четврток, 14 март 2019, 09:40ч.   |   Xh.I.

Пеналот со кој Барселона го отвори резултатот против Лион, во 18 минута, на синоќешниот осмина-финален реванш во Лигата на шампионите, не требало да биде досуден.

Полјакот Симон Марчињак, дуелот на Џејсон Денајер од Лион и Луис Суарез од Барселона го окарактеризира како пенал, а поради технички проблем со ВАР-технологијата, тој немал можност да ја прегледа спорната ситуација.

Поради тоа тој решил да остане при својата одлука, Меси го изведе пеналот и погоди за 1.0.

Поранешниот шпански судија Итуралде Гонзалес тврди дека пенал немало, туку дека Суарез направил прекршок врз дефанзивецот на Лион.

„Според мене тоа не е пенал. Суарез иницираше контакт со дефанзивецот. Го стапна и потоа падна. Тоа е фаул во напад“, рекол за „АС“, Гонзалес.

По мечот се огласил и Луис Суарес: „Мислам дека ненамерно го згазнав, тоа ме исфрли од рамнотежа и паднав“.

Барселона на крајот победи со 5:1 и се пласираше во осмина-финалето во Лигата на шампионите.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Пандев ја најави новата ѕвезда на Македонија по незаборавната вечер: Станува збор за роден лидер
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.