МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Спорт
Реал Мадрид го соопшти првото засилување за следната сезона откако Зидан се врати

Реал Мадрид го соопшти првото засилување за следната сезона откако Зидан се врати

четврток, 14 март 2019, 13:08ч.   |   Xh.I.

Реал Мадрид полека почна да го склопува тимот за следната сезона, откако се врати Зинедин Зидан, денеска беше потврден и трансферот на дефазнивецот на Порто, Еден Милитао.

„Кралевите“ започнаа со реконструкцијата по катастрофалната сезона. Зинедин Зидан по само три дена го доби првото засилување, се работи за 21 годишниот Едер Милитао од Порто. Бразилецот ја игра својата прва сезона на Драгао но импресионираше со настапите и веќе пет месеци по ред е прогласуван за најдобар дефанзивец во Португалија.

Реал Мадрид не открива детали од зделката, но Порто во известување до берзатаоткри дека ќе бидат платени 50 милиони евра, колку што изнесува откупната клаузула на играчот. Еден Милитао, кој настапува како централен дефанзивец, но без проблем може да ја покрие и позицијата десен бек, летоска ќе пристигне на Сантијаго Бернабеу и ќе се обврзе до 30. јуни 2025.

„Реал Мадрид и Порто го договорија трансферот на Еден Милитао, кој ќе се обврзе кон клубот во следните шест години, до 30. јуни 2025“ – гласеше известувањето.
 

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Пандев ја најави новата ѕвезда на Македонија по незаборавната вечер: Станува збор за роден лидер
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.