МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Здравје
Пијалaк кој го регулира холестеролот

Пијалaк кој го регулира холестеролот

четврток, 14 март 2019, 12:45ч.   |   L.E.

 Одржувањето на висок холестерол е еден од факторите на ризик за развој на кардиоваскуларни болести, кои се причина број еден за смртност во светот. Почитувањето на одреден режим на исхрана, редовна физичка активност, земањето на лекови, може да помогне за нормализирање на вредностите на 

Кон сето тоа треба да додадеме и некои од испробаните народни лекови, како следниот освежителен пијалок.

Ако го земате редовно, ќе постигнете позитивни резултати. Што ќе ви биде потребно?
3 лимони
500 грама свежи листови од целер
1 литар вода

Како да го подготвите? Истурете вода во тенџере и ставете да се вари на шпоретот. Потоа тргнете го од огнот и оставете малку да се излади. Измијте ги добро лимоните и лисјата од целер, исецкајте ги на парчиња и сомелете ги фино во кујнски блендер.

Потоа додадете ги во водата и оставете да отстои една ноќ. Изутрина исцедете го пијалокот и чувајте во стаклена тегла или шише. Консумирајте од него секое утро и вечер по една чаша пред јадење.

За да има ефект треба да го земате пијалокот барем три месеци, но не заборавајте да правите пауза од 2-3 дена на секои 2 месеци.

© ЖУРНАЛ    ~57,19

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.