МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Технологија
Facebook доживеа најголем пад во историјата

Facebook доживеа најголем пад во историјата

четврток, 14 март 2019, 12:36ч.   |   L.E.

 Facebook проработи по најголемиот пад во историјата, но, се уште има проблеми. Од компанијата нагласија дека не се работи за хакерски напад, без да соопштат повеќе детали. Исто така, големи проблеми се уште имаат Instagram, WhatsApp и Messenger, апликации кои се во сопственост на Facebook.

 

Првите проблеми се случија вчера околу 17 часот. Иако Facebook се вчитуваше, многумина пријавија проблеми со објавите. Корисниците на Instagram, пак, не можеа да ја рефрешираат насловната, ниту да објавуваат фотографии. Но, утрово од Instagram соопштија дека проблемите се отстранети.

Facebook последен пат имаше вакви големи проблеми во 2008 година. Но, тогаш имаше околу 150 милиони корисници, за разлика од сега – 2,3 милијарди.

 

Компанијата, која претежно се финансира од огласи, соопшти дека истражува до која мерка проблемите се одразиле на огласувачите, со можност евентуално да им се вратат парите.

Меѓутоа, тоа не е единствен проблем со кој се соочи Facebook. „New York Times“ објави дека против Facebook њујоршките обвинители покренале истрага поради лични податоци кои таа социјална мрежа наводно споделувала со други технолошки групи.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.