МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Технологија
Бенчмаркинг резултати: Америка повторно ја доби помоќната Galaxy S10 верзија со Snapdragon 855!

Бенчмаркинг резултати: Америка повторно ја доби помоќната Galaxy S10 верзија со Snapdragon 855!

четврток, 14 март 2019, 12:33ч.   |   L.E.

 Благодарение на моќните Exynos процесори, Америка обично ги добиваше послабите верзии од уредите на Samsung. Но, изгледа дека работите се променија..

Судбината да добива уреди со Snapdragon процесори конечно ја покажа својата позитивна страна со Galaxy S9 - уред кој за прв пат се покажа како помоќен во Америка, наместо во Европа со својот Exynos чип.

Една година подоцна, Galaxy S10 со Snapdragon 855 повторно покажа подобар резултат од европскиот модел со Exynos 9820, а разликата беше забележлива уште при првите тестирања на 855.

This winter chart from AnTuTu was a harbinger of good things to say about Snapdragon 855
Овој пат, имаме и физичка разлика меѓу двата процесори - Snapdragon доаѓа со новата генерација 7nm чип, додека Exynos е сеуште со 8nm чип. Всушност, Snapdragon 855 беше прогласен за најбрзиот процесор кај Android телефоните, превземајќи ја титулата од Kirin 980 на Huawei која се наоѓаше во Mate 20 Pro.

© ЖУРНАЛ    ~58,20

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.