МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Авто
BMW го откри погонот на новиот М3

BMW го откри погонот на новиот М3

четврток, 14 март 2019, 12:29ч.   |   L.E.

Шефот на одделот за планирање на BMW M - Карстен Прајс, откри пред списание Evo информации за моторот, кој ќе ја добие новата генерација на M3. Седанот ќе биде опремен со редовнот 3.0 литарски твин-турбо мотор со шест цилиндри, поставен на моделите X3 M и X4 M, како и со систем за погон на сите четири тркала xDrive од M5.

Новиот M3 е S58 со два турбополначи. Неговата моќност во базната варијанта е 480 КС и 600 Nm, додека во помоќната верзија – 510 КС. Спортскиот седан ќе има 8-брзински M Steptronic со Drivelogic менувач и M xDrive систем со погон на само една оска. Овој систем е ист како кај M5, но кај X3 M и X4 M не се нуди.

Од новиот BMW M5 ќе бидат преземени активните амортизери и модернизираниот систем за управување, кој сепак ќе добие нови поставувања поради помалата тежина на M3. Автомобилот се очекува да не тежи повеќе од 1.600 килограми, а ќе биде достапен со 19 и 20 инчни тркала со Michelin Pilot Sport 4 S.

Тековниот BMW M3 се потпира на шет цилиндричен мотор со 431 КС и 500 Nm во комбинација со 7-брзински роботски пренос. Верзијата M3 Competition се нуди со истиот мотор, но со 450 КС, а кај CS варијантата тој располага со 460 КС и 600 Nm.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.