МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Авто
Audi годинава претставува два футуристички концепти

Audi годинава претставува два футуристички концепти

четврток, 14 март 2019, 12:28ч.   |   L.E.

Како што пишува изданието Autocar, германскиот автомобилски гигант овие концепти ќе ги претстави на автомобилските саеми во Шангај и Франкфурт

„Имаме концепти како што е Q4 e-tron кои повеќе или помалку подготвени за производство, а еден од нив ќе понуди увид во иднината на нашиот дизајн. Ние исто така имаме и автомобили кои се 10-15 години напред, како што е на пример Aicon. Едниот ќе го претставиме во Шангај (следниот месец), а другиот во Франкфурт (септември“, вели Марк Лихте, шеф на дизајнот во Audi.
Лихте објаснува дека e-tron GT и Q4 e-tron ја покажуваат следната генерација на дизајн, која ќе се појави за три години.

Но, концептот што ќе биде презентиран во Шангај во април, Лихте најавува чекор напред.

„Во Шангај ќе видите визија за електричните возила за десет години. Ќе видите и чекор напред во дизајнот. Концептот ќе демонстрира Ниво 4 на автономија кое ќе влијае на промени на екстериерот. Овој автомобил ќе ви даде идеја за тоа како може да изгледа внатрешноста на возило без волан“, објаснува Лихте.

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.