МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Македонија
Неисправни сопирачки и преголема брзина главни причини за несреќата кај Ласкарци

Неисправни сопирачки и преголема брзина главни причини за несреќата кај Ласкарци

четврток, 14 март 2019, 11:18ч.   |   Xh.I.

Неисправни сопирачки на автобусот и недозволена брзина на движење како и пропусти во работењето на компанијата се главните причини за несреќата кај Ласкарци што се случи на 13 февруари, а во која загинаа 15 лица, соопшти обвинителот Сашо Рајчев од скопското обвинителство.

„Според вештите наоди и мислења, евидентирани се кочења откако автобусот ја преминал заштитната ограда во двете насоки. Но брзината не му овозможила да го сопре автобусот пред да падне“, рече Рајчев.

Истрагата покажала дека возачот се движел со брзина од 99 километри на час, иако на автопатот било дозволено возење со 80 километри на час и дека го активирал уредот за манипулација на тахографот за да не ја прикаже вистинската брзина на движење. Поради големата брзина, тој изгубил контрола и паднал со автобусот во бездна.

Рајчев соопшти дека седум лица се приведени во врска со несреќата, меѓу нив се и возачот на автобусот и сопственикот на компанијата „Дурмо турс“. Шестмина се осомничени за кривично дело тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, а седмото лице е осомничено за несовесно работење во службата. Сите седуммина денеска ќе бидат изведени пред суд. За шестмина обвинителството побара притвотр, а за седмоосомничениот побара определување мерки за претпазливост.

Сопственикот на „Дурмотурс“ е првоосомничен. Тој не го организирал автобускиот превоз врз основа на законските прописи и го препуштил раковедењето на возниот парк на второосомничениот – раководителот на правното лице. Според истрагата, сопственикот не водел грижа за исправноста на тахографот. Исто така, и двајцата знеле дека не е исправен уредот за сопирање, ама не презеле ништо.

Трето, четврто и петтоосомничени се вработени во станица за технички преглед. Во јули и декември 2018 бил извршен технички преглед на автобусот и било видено дека има проблем со сопирачките, но сепак издале документ дека автобусот е исправен.

Шестоосомничен е возачот, а седмото лице е осомничено дека издало птоврда дека тахографот во автобусот е исправен без да спроведе проверки.

© ЖУРНАЛ    ~69,23

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Заев: На пописот ќе има графа за етничка припадност, тоа е важно и за помалите заедници
Возачот на автобусот кој се преврте и неговото семејство го напуштиле домот во Гостивар
Налепниците со „НМК“ ќе се делат бесплатно
Досие Силјановска Давкова: Од министер на Црвенковски до претседателски кандидат на Мицкоски
Милошоски направи математика на нова коалиција: СДСМ 49 + 2 ГРОМ + 3 БЕСА + 1 Амди…
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.