МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Xроника
Тројца тешко повредени во седум сообраќајки во Скопје

Тројца тешко повредени во седум сообраќајки во Скопје

среда, 13 март 2019, 09:47ч.   |   L.E.

Скопје, 13 март- Три лица се здобиле со тешки телесни повреди во две од вкупно седум сообраќајки во текот на вчерашниот ден. Во две сообраќајки со полесни повреди се здобиле две лица, а во три била причинета материјална штета.

Од СВР Скопје информираат дека вчера сообраќајната полиција санкционирала 26 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, еден возач поминал на крстосница на црвено светло, двајца возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, девет возачи за неправилно престројување, двајца возачи за неправилно престигнување, двајца возачи не дале првенство на минување на возила во зона на крстосница, осум за не носење сигурносен појас и 18 возачи за користење мобилен телефон за време на управување на моторното возило.

Од сообраќај биле исклучени вкупно 32 возачи, од кои еден го управувал возилото под дејство на алкохол, 27 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и четворица возачи почетници, како и две технички неисправни возила, 23 нерегистрирани возила и едно возило за претовар.

Затекнати биле 115 возила непрописно паркирани, а со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 87 возила.

Во текот на денот Одделението за превенција при СВР Скопје ќе реализира едукатини работилници во ООУ „Гоце Делчев“ на подрачјето на општина Аеродром, со ученици од четврто одделение, во рамките на сообраќајно воспитниот проект „Да ги заштитиме децата во сообраќајот“.

© ЖУРНАЛ    ~18,6

НАЈЧИТАНИ ОД XРОНИКА
Нови детали за смртта на девојката во скопско Волково
Скопјанец ја силувал 13-годишната ќерка, девојчето само пријавило во полиција
Излетал од патот, удрил во дрво, па во паркирани автомобили среде центарот на Скопје- три лица се повредени
Бомба во „Мавровка“, оштетени локали
Прегазено девојче кај „Џамбо“
Шестнаесет годишно девојче на сила било внесено во автомобил
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.