МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Регион
Загреб ги негира тврдењата на АИ за насилство врз мигрантите

Загреб ги негира тврдењата на АИ за насилство врз мигрантите

среда, 13 март 2019, 15:56ч.   |   Z.H.

 Министерот за внатрешни работи на Хрватска, Давор Божиновиќ ги отфрли критиките на невладината организација Амнести Интернешанл (АИ) за наводно насилство врз мигрантите од страна на хрватската полиција.

 
Според Божиновиќ, досега не е утврден ниту еден случај на примена на средства на принуда од страна на хрватската полиција врз мигранти и бегалци.
 
– Министерсвото во секој одделен случај внимателно ги проверува сите достапни информации за можна примена на сила над мигрантите или за вршење казниви дела на штета на мигрантите, истакна Божиновиќ.
 
Тој нагласи дека Хрватска успешно ја контролира и штити својата граница во согласност со меѓународното и националното законодавство.
 
АИ обвинувајќи ја хрватската полиција за малтретирање на мигранти, ја посочи Европската Унија како соучесник во ова насилството. Според организацијата,  „пред вратите на ЕУ“, односно во Хрватска и Босна и Херцеговина, се одвива „сериозна хуманитарна криза“.
 
Минатата година, околу 25.000 мигранти од Азија, Африка и од Блискиот Исток се обиделе да влезат во ЕУ од БиХ преку Хрватска. Една третина од овие мигранти тврдат дека биле изложени на насилство од страна на хрватската полиција, како тепање и заплена на лични документи, пари и телефони, посочува АИ.
 
Според АИ, полициската бруталност на хрватските власти оди на сметка и на самата Европска Унија, бидејќи таа „продолжува да алоцира значајни фондови за поддршка на граничната безбедност во Хрватска“.
 
– Европските влади не само што замижуваат пред бруталните напади на хрватската полиција, туку ги финансираат нејзините активност, стои во соопштението на Амнести. 

© ЖУРНАЛ    ~18,6

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.