МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Здравје
Колку дена по ред треба да мерите притисок за да се дијагностицира хипертензија?

Колку дена по ред треба да мерите притисок за да се дијагностицира хипертензија?

среда, 13 март 2019, 12:55ч.   |   L.E.

Колку дена по ред треба да мерите притисок за да се дијагностицира хипертензија?

Вообичаената посета на лекарската ординација обично резултира со мерење на крвниот притисок.

Кај лицата за кои постои сомневање дека имаат висок крвен притисок (хипертензија), обично се потребни неколку дополнителни проверки на висината на крвниот притисок за да се утврди дали станува збор за оваа здравствена состојба.

Но, се наметнува прашањето: „Колку дена во континуитет е потребно да се контролира вредноста на крвниот притисок за да се дијагностицира хипертензијата“.

Според резултатите на најновата студија, доволни се само три дена за поставување дијагноза на хипертензија, доколку крвниот притисок се мери еднаш наутро и еднаш навечер.

Според новите насоки на Американската асоцијација за кардиологија, за сите лица кои имаат крвен притисок 130/80 ммХг се смета дека имаат хипертензија. Според претходните насоки, граничните вредности без поголеми – 140/90 ммХг.

Сепак, некои стручњаци предупредуваат дека овие резултати треба да се земат со внимание, бидејќи крвниот притисок варира во зависност од тоа кога и како се мери.

Исто така, се заборава дека на пациентите им треба период на одмор пред мерење на крвниот притисок, како и соодветна големина на манжетната на апаратот.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.