МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Регион
Харадинај: Не е фер Западот да врши притисок само на Косово

Харадинај: Не е фер Западот да врши притисок само на Косово

среда, 13 март 2019, 12:55ч.   |   Z.H.

 Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, изјави дека сите сојузници на Косово бараат укинување на таксите за увоз на производите од Србија и оцени дека тоа не е фер бидејќи Србија е таа што поставува услови за продолжување на преговорите.

 
„Позцијата на Берлин е сосема јасна – дијалогот е од клучна важност и мора да продолжи, а таксите се пречка и мора да бидат укинати“, рече Харадинај коментирајќи го разговорот со најблиските соработници на германската канцеларка, Ангела Меркел, пренесоа приштинските медиуми.
 
Косовскиот премиер истакна дека ја разбрал пораката, но оцени дека сите би требало да престанат да ја притискаат само жртвата, што било случај со Косово.
 
„И покрај барањата на сите наши западни сојузници, јас не можам да донесам одлука за укинување на таксите доколку претходно не ги видам сите елементи на обврзувачкиот договор помеѓу Србија и Косово“, порача Харадинај.
 
Тој го обвини Западот дека се однесува како Косово да живее во средниот век.
 
„Меѓународната заедница не е во состојба да ѝ се закани на Србија и од неа да бара да се врати дијалогот, па врши притисок на нас. Мислам дека ова не е среден век и работите не се прават на ваков начин бидејќи сите ние сме претставници на слободни држави“, рече Харадинај.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.