МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Свет
Австриската армија е во криза, тврди началникот на ГШ Роберт Григер

Австриската армија е во криза, тврди началникот на ГШ Роберт Григер

среда, 13 март 2019, 16:52ч.   |   Z.H.

 Австриската војска наскоро нема да може да ги исполни своите задачи поради драматичната состојба со недостиг од пари, предупредува началникот на Генералштабот Роберт Бригер.

Предупредувањето на Бригер дојде откако поранешниот претседател на Австрија, Александар ван дер Белен, во интерна анализа, посочи дека армијата веќе не е во можност да ги исполни своите уставни задачи.
 
Тој истакна дека постои голема разлика меѓу уставните задачи, состојбата на буџетот и реалната состојба во армијата.
 
“Во изминатите две децении, војската драматично се оддалечи од својата способност самата да ја брани земјата. Наскоро војската нема да може да врши воени задачи поради застареност на речиси сите системи за оружје”, се вели во документот.
 
Постојаните заштеди доведоа до безбедносни дупки и за првпат од формирањето, армијата е соочена со тоа – дали може се уште да ја извршува основната задача.
 
Генералштабот повикува на зголемување на буџетот за армијата од сегашните 2,2 на најмалку 3,3 милијарди евра до 2022 година. А потоа најмалку еден процент од БДП, или повеќе од четири милијарди евра за покривање на „она најпотребното”.
 
За сеопфатната одбрана се бараат два проценти од БДП за армијата, сугерира војската.

© ЖУРНАЛ    ~18,6

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.