МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Заев: Можно решение за законот за јавно обвинителство прифатливо за сите
Рашковски: Република Северна Македонија на фасадата на Владата по изборите
За двајца технички експерти за следење комуникации се пријавиле седум луѓе
Катица Јанева и Ленче Ристоска на дневен ред на Советот на јавните обвинители
Свет
Шест години затвор за поранешниот министер за финансии на Ватикан

Шест години затвор за поранешниот министер за финансии на Ватикан

среда, 13 март 2019, 15:52ч.   |   Z.H.

 Поранешниот министер за финансии на Ватикан, кардиналот Џорџ Пел е осуден на шест години затвор поради сексуално злоставување на две момчиња кои пред повеќе од две децении пееле во црковниот хор во катедрала во Мелбурн.

 
Пел (77), според судската одлука, ќе мора да отслужи минимум три години и осум месеци затворска казна пред да може да поднесе барање за условно ослободување.
 
– Според мое мислење, вашето однесување било пропратен со запрепастувачка ароганција – рече судијата Питер Кид при изрекувањето на пресудата.
 
Поранешниот министер за финансии на папата Франциск беше осуден со едногласна одлука на поротата во декември минатата година поради сексуално злоставување на тогаш 13-годишни момчиња, што го извршил кон крајот на 90-тите години, неколку месеци откако станал надбискуп во Мелбурн.

© ЖУРНАЛ    ~18,6

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.