МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Свет
Со месеци пред несреќата пилоти се жалеле од „боингот 737 макс 8“

Со месеци пред несреќата пилоти се жалеле од „боингот 737 макс 8“

среда, 13 март 2019, 12:51ч.   |   Z.H.

 Со мeсеци пред авионската несреќа, која во неделата се случи во Етиопија, а во која загинаа 157 лица, кај американските федерални власти пилоти се жалеле од авионот „боинг 737 макс 8, објави „Њујорк пост“.

 
Имено, жалбите ги поднеле пилоти што со тој авион летале во октомври и ноември 2018 година.
 
Според пишувањата на „Далас морнинг њус“, сите приговори биле прифатени во федералната база на податоци.
 
Поплаките се однесувале на проблеми со авионите „макс 8“, кои при полетувањето користат автопилот. Имено, пилотите во низа жалби навеле дека непосредно по полетувањето, авионот покажува тенденција со клунот да се навалува кон земјата.
 
„Фактот дека овој авион бара толку многу работа за да биде во состојба за летање, дефинитивно, е предупредување“, напишал еден од пилотите во својот приговор.
 
Исто така, пилотот додава дека е несфатливо како федералните власти, заедно со авиокомпаниите, и натаму им дозволуваат на пилотите да летаат со авионите притоа не објаснувајќи им по што „макс 8“ се разликува од другите авиони.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.