МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Британскиот Парламент денеска ќе гласа за Брегзит, без договор

Британскиот Парламент денеска ќе гласа за Брегзит, без договор

среда, 13 март 2019, 12:51ч.   |   Z.H.

 Британските пратеници денеска ќе гласаат за излегување на Велика Британија од ЕУ, без договор, по синоќешното повторно отфрлање на договорот на премиерката Тереза Меј. Во меѓувреме, Владата на Британија соопшти дека ќе ги намали царините на голем број увозни стоки надвор од ЕУ и ќе ги претстави мерките за избегнување принудни граници со Северна Ирска доколку се случи брегзит без договор.

 
ЕУ соопшти дека плановите за Брегзит без договор се поважни од кога било по вчерашното отфрлање на договорот. Голем број европски лидери изразија разочарување од отфрлањето на договорот за брегзит. Доколку и денеска не биде изгласан Брегзит, без договор, тогаш утре ќе се гласа за негово одложување.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.