МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Спорт
Ангеловски: Во овие квалификации знаеме што сакаме – победа на секој натпревар!

Ангеловски: Во овие квалификации знаеме што сакаме – победа на секој натпревар!

среда, 13 март 2019, 12:50ч.   |   Xh.I.

Македонскиот селектор Игор Ангеловски по објавувањето на списокот репрезентативци за првите два натпревари за пласман на ЕП 2020, потенцираше дека оваа селекција низ престојниот квалификациски циклус ќе биде репрезентација која на секој натпревар ќе оди на победа. Сето тоа во насока и за највисок пласман во групата…

    „Списокот е стандарден, најавив дека нема да има големи промени. Мислам дека сме веќе добро воиграна репрезентација која знае што сака и на секој натпревар ќе оди на победа. Фокусот во моментов секако е на мечот со Летонија. Тоа е селекција која е составена главно од фудбалери од домашното првенство, но воопшто не е наивна. Напротив, треба максимален наш фокус и беспрекорна игра за да дојдеме до посакуваните три бода“ – истакна Ангеловски на средбата со медиумите, притоа дополнувајќи:

    „Се враќа Дарко Велковски кој сега е стандарден во Ријека, тука се и Кире Маркоски и Дарко Чурлинов. Кај Тричковски и Спировски има ѕвездички на списокот, тие се неизвесни поради повреди. За жал го немаме и Аријан Адеми поради повреда, тој неодамна се оперираше. Но, сигурен сум дека сите оние кои ќе настапат соодветнот ќе одговорат на предизвикот“.

Македонија најпрво со Летонија игра на 21. март на националната арена „Филип Втори“ во Скопје, а потоа на 24. март во Љубљана е дуелот со Словенците. Собирот на репрезентацијата е на 18. март во Скопје.

© ЖУРНАЛ    ~18,6

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Шпански медиум: Модриќ потпишува „доживотен договор“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.