МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Технологија
Официјално LG V50: Првиот 5G смартфон на компанијата е тука!

Официјално LG V50: Првиот 5G смартфон на компанијата е тука!

среда, 13 март 2019, 12:41ч.   |   L.E.

 Повторно, шпекулации и информации кои изгледаа сомнително се покажаа точни. Иако малку чудно, LG оваа година претстави два премиум уреди. Првиот се разбира, беше во G серијата, но како мало изненадување компанијата го претстави и V50 ThinQ 5G..


Во однос на дизајнот, навистина се надевавме дека LG ќе претстави нов и малку поинаков дизајн, но изгледа дека нема големи разлики меѓу V50 и V40.

На предната страна се наоѓа 6.4 инчен OLED панел со QHD+ резолуција. За разлика од другите компании кои се насочуваат на панел со што е можно помал notch, V50 доаѓа со истиот дизајн како неговиот претходник. Иако станува збор за поширок notch, оправдување е тоа што доаѓа со две селфи камери - една од 8 и друга од 5 мегапиксели.

The LG V50 is official: the company’s first 5G smartphone is ready to flex its muscles

Од друга страна, на задната страна не очекуваат неколку пријатни изненадувања. Повторно станува збор за три камери, но овој пат LG најде начин да ги смести во самиот уред, благодарение на што, задниот дел е целосно рамен. Главниот сензор е од 12 мегапиксели, придружен од секундарен сензор истотака од 12 мегапиксели и трета, 16 мегапикселна широкоаголна камера.

Како и повеќето премиум уреди во 2019 година, V50 доаѓа со Snapdragon 855, заедно со 6GB RAM и 128GB меморија. Батеријата е од импресивни 4,000 mAh.
Она што е навистина интересно е специјалниот дисплеј кој ќе биде достапен за V50. Маската со која доаѓа уредот има свој дисплеј кој работи заедно со самиот уред, снабдувајќи ги корисниците со уникатно искуство со два панели. Дисплејот може да се користи за посебни активности, или заедно со другиот екран за гејмање, гледање видеа и слично.
The LG V50 is official: the company’s first 5G smartphone is ready to flex its muscles

Сега за сега, цената и достапноста на LG V50 не се познати.

Еве како изгледа во однос на неговата конкуренција:

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.