МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Технологија
Windows 10 дојде до бројка од 800 милиони активни корисници

Windows 10 дојде до бројка од 800 милиони активни корисници

вторник, 12 март 2019, 11:46ч.   |   L.E.

 Windows 10, оперативниот систем од Microsoft којшто требаше да има 1 милијарда активни корисници до минатата година, сепак тоа не успеа да го оствари. Од компанијата сфатија дека бројката нема да може да се постигне според планираното уште во првата година од најавата, па можеби и ова не треба да се смета како неуспех.

Главната причина за промената на очекувањата, односно за неможноста да се стигне до бројката од 1 милијарда порано, во главно може да се најде во неуспехот на мобилната верзија од Windows 10. Доколку мобилните обиди на Microsoft не застанаа и бројката на уреди и корисници продолжеше да расне, приказната ќе беше друга.

Тука секако како фактор треба да се земе и огромната бројка на „верни“ корисници на Windows 7, оперативен систем кој само до пред некој месец беше број 1 во светот.
Сепак, Windows 10 продолжува да ја зголемува бројка на активни корисници, па истата сега е стигната до 800 милиони, што претставува зголемување од околу 100 милиони од минатата година.

Бројката можеби ќе порасне и нешто повеќе од стандардното оваа година, со оглед на тоа што Windows 7 веќе нема да има поддршка, односно до почетокот на идната годината овој оперативен систем може да се каже дека ќе „заврши“ со својата стандардна функција.

Според мене, голем фактор во популарноста на Windows 10 играат хибридните уреди кои станаа популарни по успехот на Surface линијата од Microsoft. Вакви уреди сега претставуваат повеќето од производителите на Windows уреди, па уште да се „поработи“ посериозно на Microsoft Store продавницата за апликации, ситуацијата би била многу подобра.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Xiaomi Redmi Note 7 Pro: Помоќен, попремиум, но сеуште со ниска цена!
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
Huawei го потврди најзначајниот новитет на следниот флегшип модел
MWC 2019: 5 нови и уникатни производи на Huawei!
Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.