МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Технологија
Банка тестира дебитни картички со вграден скенер за отпечаток од прст

Банка тестира дебитни картички со вграден скенер за отпечаток од прст

вторник, 12 март 2019, 11:45ч.   |   L.E.

Денес постојат многу начини да се верификува трансакцијата при купување со кредитни картички – може да се внесе PIN, да се стави потпис, истите да се внесат во мобилна апликација па да се користи смартфонот и др.

 

Наскоро ќе постои уште еден начин за тоа. Холандската компанија за дигитална сигурност Gemalto работи на дебитна картичка со која трансакцијата ќе се верификува преку вградениот биометриски скенер, така што ќе биде потребно палецот да се држи на него и картичката да се допре до било кој терминал способен за безконтактно плаќање.

Овој футуристички систем ќе започне да се тестира од страна на англиската банка Natwest, која следниот месец вакви картички ќе понуди на 200 нивни клиенти.

Од Gemalto велат дека податоците за отпечатокот на прст се складираат на самата картичка и никогаш не ја напуштаат, правејќи ја потешка за потенцијално хакирање.

Во споредба со PIN и чиповите кои се вградуваат во сегашните картички, комплексноста на уникатниот отпечаток од прст е многу побезбедна.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Xiaomi Redmi Note 7 Pro: Помоќен, попремиум, но сеуште со ниска цена!
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
Huawei го потврди најзначајниот новитет на следниот флегшип модел
MWC 2019: 5 нови и уникатни производи на Huawei!
Ова е првиот телефон во светот без копчиња и без ниеден приклучок
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.