МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
Кронштат: Руски вештачки пристанишен град исполнет со тајни

Кронштат: Руски вештачки пристанишен град исполнет со тајни

петок, 01 март 2019, 12:42ч.   |   L.E.

 Исто така познат како „Тврдината на збогувањата“ ова руско пристаниште / град е до ден денес завиткано со тајни. Кронштат е град и пристаниште на островот Котлин во источниот дел на Финскиот залив, токму пред Санкт Петербург.

Овој остров е всушност вештачки – темелите биле поставени во текот на зимата: Русите поставиле дрвени куќи на мраз, кои го покривале заливот, а потоа ги полнеле со тешки камења, за да потонат до дното. Тоа биле темелите за првите објекти.


Тврдината била наречена Цар Александар I и многу слично како и целиот остров, кој се појавил од ништо, била огромно изненадување за морнарите. Од оваа пристаништето се кренал првиот руски пароброд, а исто така и првиот руски мразокршач. Не е ни чудо што ова место станало лулка на руската морнарица.


Повеќето од населението во овој вештачки град било составено од морнари кои честопати се збогувале со своите домови кога оделе на експедиции. Во времето на советската криза, додека полиците на продавниците биле сосема празни, полиците во Кронштат биле исполнети, но тоа имало своја цена: оние што ќе отидат таму најверојатно никогаш нема да се вратат назад.


Исто така, било тестирано ново оружје и биле спроведувани тајни медицински експерименти. Бројни експерти биле однесени таму против нивната волја, но некои се обиделе да избегаат. Чуварите и студената вода направиле тоа да биде невозможно.


Но, доволно интересен е фактот што група научници од овој остров, исто така, успеале да измислат вакцинација за борба против штетниците и со тоа спасиле илјадници животи. Имало и некои експерименти со радијација, но никој не ги знае деталите …

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.