МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Xроника
Викендот во Скопје 23 сообраќајки, едно лице тешко повредено

Викендот во Скопје 23 сообраќајки, едно лице тешко повредено

понеделник, 11 март 2019, 12:09ч.   |   L.E.

Скопје, 11 фебруари- Возач се здобил со тешки телесни повреди, а 19 лица се полесно повредени во две од вкупно 23 сообраќајки во текот на изминатиот викенд на подрачјето на СВР Скопје. Во девет сообраќајки била причинета материјална штета.

Од МВР информираат дека викендов сообраќајната полиција открила и санкционирала 73 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената, седум возачи поминале на крстосница на црвено светло, осум возачи не дале првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, еден возач за неправилно престигнување, 19 возачи за не носење сигурносен појас и 28 возачи користеле мобилен телефон за време на управување на моторно возило.

Од сообраќај биле исклучени 25 возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол, 39 возачи пред да се стекнат со право на управување на моторно возило и девет возачи почетници, како и три технички неисправни возила и 37 нерегистрирани возила.

Затекнати биле 253 непрописно паркирани возила, а со специјалното возило „пајак“ биле отстранети 157 возила.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД XРОНИКА
Нови детали за смртта на девојката во скопско Волково
Скопјанец ја силувал 13-годишната ќерка, девојчето само пријавило во полиција
Излетал од патот, удрил во дрво, па во паркирани автомобили среде центарот на Скопје- три лица се повредени
Бомба во „Мавровка“, оштетени локали
Прегазено девојче кај „Џамбо“
Шестнаесет годишно девојче на сила било внесено во автомобил
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.