МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Авто
Сите возила на Honda на европскиот пазар ќе бидат електрифицирани од 2025 година

Сите возила на Honda на европскиот пазар ќе бидат електрифицирани од 2025 година

понеделник, 11 март 2019, 11:56ч.   |   L.E.

Јапонскиот производител си дал рок од шест години за целосно електрифицирање на своите модели во Европа

Во 2017 година, Honda објави план според кој до 2025 година, две третини од автомобилите што се продаваат на европскиот пазар треба да бидат опремени со електрични мотори, односно да имаат или хибриден или чисто електричен погон.

На овогодинешниот Саем на автомобили во Женева, планот е ревидиран, па јапонските претставници изјавија дека новата цел за Европа е продажба само на електрифицирани автомобили на Honda од 2025 година.

Еден од најважните модели во стратегијата за електрификација на Honda е Prototype прикажан на штандот на компанијата во Женева.

Овој урбан, чисто електричен автомобил, со во ретро дизајн, на продажните места пристигнува во втората половина од годината. Се очекува дека ќе може да премине преку 200 км со целосно наполенти батерии, а дополнувањето до 80% од капацитетот на батериите на брз полнач би траело околу 30 минути.

Од друга страна, Honda успешно започна со хибридизација на постојните модели во Европа со воведување на новата верзија на SUV моделот CR-V со хибридниот погон, што е само вовед во новите хибриди на јапонскиот производител кои ќе следат.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.